Gazze’de nüfusun yüzde 90’ı en az bir kez yerinden edildi

T24 Dış Haberler

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi, İsrail ile Hamas arasındaki savaşın başlamasından bu yana Gazze Şeridi nüfusunun yaklaşık yüzde 90’ının en az bir kez yerinden edildiğini duyurdu.

BM ajansının başkanı Andrea De Domenico Çarşamba günü yaptığı açıklamada Gazze’de yaklaşık 1.9 milyon kişinin yerinden edildiğinin düşünüldüğünü söyledi.

De Domenico gazetecilere yaptığı açıklamada, “Gazze Şeridi’ndeki her 10 kişiden dokuzunun Ekim ayından bu yana en az bir kez, hatta maalesef 10 kez yerinden edildiğini tahmin ediyoruz” dedi.

“Daha önce 1.7 milyon tahmin ediyorduk ama bu sayıdan sonra Refah’ta operasyon oldu ve Refah’tan ilave göç oldu” diyerek artışı açıkladı. “Daha sonra kuzeyde de insanları taşıyan operasyonlarımız oldu” diye ekledi.

BM ajansı başkanı, “Bu rakamların arkasında korkuları ve şikayetleri olan insanlar var. Muhtemelen hayalleri ve umutları da vardı; ne yazık ki bugün bu umutlar giderek azalıyor” dedi ve “Son dokuz ayda bir masa oyunundaki piyonlar gibi hareket ettirilen insanlar” diye hatırlattı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir